معرفی کتاب فکوس دینیل گیل من focus

کتاب تمرکز نوشته دانیل گلمن

کتاب تمرکز نوشته دانیل گلمن icon-thumbsup

چند وقتی هست که خواندن رمان را کم کردم و بیشتر مطالعات تخصصی قرار داده ام، در انتخاب هایم هم مثل رمان با وسواس عمل می کنم و اکثرا کتاب های رفرنس در لیست های مطالعه قرار میدهم
درکتاب قبلی (قدرت عادت) که به چگونگی شکل گرفتن رفتار اشاره داشت پرداختم، عادات یکی از مهمترین عوامل موفقیت ما در زندگی ماست، این نکته بسیاراهمیت دارد که به دلیل ظرفیت پایین انسان (قدرت فیزیکی) همچین محدود بودن زمان بایستی بسیاری از کار ها را در سیکل و چرخه عادت قرار بدیم تا بتونیم بهترین نتیجه رو کسب کنیم، کتاب تمرکز نیز اگر در کنار قدرت عادت قرار بگیره میتونه عملکرد فکری و فیزیکی ما رو به طرز غیر قابل باوری بهبود ببخشه در ادامه سعی می کنم نکات مهم رو اشاره داشته باشم.

این کتاب به تکنیک تمرکز اشاره دارد که در رسیدن به موفقیت در زندگی حائز اهمیت است در مثالی از کتاب قانون ده هزار ساعت رو زیر سوال میبره و میگه اگر تکنیک اشتباه باشه شما ۱۰ هزار ساعت هم که صرف کاری کنید هیچ وقت نمی تونید توی اون موفق باشد.

دقت کردید وقتی برای مدتی تلفن همراه خود را چک نمی‌کنیم دچار دل‌هره‌ی از دست دادن پیغام‌ها، ای.میل‌ها و ارتباطات خود می‌شویم. هنگامی هم که سراغِ گوشی می‌رویم و پیغام جدیدی نمی‌بینیم ناراحت می‌شویم. از این شاخه به آن شاخه پریدن و پاسخ دادن به محرک‌های مختلف و در معرض اطلاعات بسیار زیاد بودن باعث می‌شود که ما آن‌گونه که نویسنده توصیف می‌کند «در عصر حواس‌پرتی» زندگی کنیم. سر زدن مرتب به تلگرام، توییتر، ای.میل و رابط‌هایی از این دست ما را دچار مشکل عدم تمرکز کرده‌است. ما نمی‌توانیم تصمیم بگیریم در لحظه به چه چیزی توجه کنیم.
با این وجود، نویسنده تمرکز کردن را ممکن می‌داند. آن‌چه باید بیاموزیم این است که چه‌گونه تصمیم بگیریم که «من می‌خواهم به این چیز توجه کنم و به چیزهای دیگر فکر نکنم». درواقع کنترل اوضاع را به دست بگیریم و توجه خود را به‌صورت ارادی معطوف به چیزی کنیم و اجازه ندهیم حواس‌مان به چیزهای دیگر پرت شود. به‌طور مثال روزنامه‌نگاران نیویورک تایمز همگی در یک سالن بزرگ و پرسروصدا کار می‌کنند اما می‌توانند بر روی کار خود متمرکز شوند و بدون این‌که سروصدای دیگران حواس‌شان را پرت کند، کارهای بسیار زیاد خود را در طول روز انجام دهند. نویسنده این مثال را نمونه‌ای از ارادی بودن تمرکز می‌داند.
اراده‌ی همه برای تمرکز قوی نیست. اکثر مردم در طول مدت‌زمان کاری مشغول خیال‌پردازی هستند یا برای کارهای غیرمفید وقت تلف می‌کنند. به همین دلیل تقویت مهارت توجه ارادی اهمیت زیادی دارد. ما باید بتوانیم هروقت لازم داریم روی چیزی که می‌خواهیم تمرکز کنیم و حواس‌مان به چیزهای دیگر پرت نشود.
ای تقویت توانایی تمرکز و جلوگیری از حواس‌پرتی، دو تمرین لازم است. این دو تمرین از آن‌جا ناشی می‌شود که ذهن ما درواقع دو جور کار می‌کند. یکی از بالا به پایین و دیگری از پایین به بالا. ذهن پایین به بالا دستور کارهای خودکار را صادر می‌کند. سریع است و با احساسات به سرعت تحریک می‌شود و به آن پاسخ می‌دهد. به همین دلیل افرادی که با این شیوه‌ی ذهن بیش‌تر کار می‌کنند نسبت به محرک‌های محیطی آسیب‌پذیرتر هستند.

ذهنی که برنامه‌ریزی را انجام می‌دهد و به ما کمک می‌کند چیزهای جدید یادبگیریم، ذهن بالا به پایین است. این کارکرد ذهن را می‌توان به‌صورت ارادی کنترل کرد. عده ای را در یک صف تصور کنید. بعضی از این عده ممکن است چنان غرق در افکار خود باشند که اگر کسی نوبت آن‌ها را هم رعایت نکند متوجه نشوند. اما کسانی که روی محرک‌های محیطی حساس هستند قطعاً به این کار واکنش نشان خواهند داد.

اما تمرکز داشتن برای رسیدن به هدف فقط لازم است نه کافی.برای موفق شدن و رسیدن به هدف، ما نیاز به «اراده» و «انگیزه» نیز داریم.یکی از راه‌های ساخت این تمرکز آن است که کاری را انجام دهیم که دوست داریم. اگر کاری که انجام می‌دهم بازتاب چیزهایی باشند که شخصاً برای ما ارزش دارند، ما فرد با اراده‌تری خواهیم شد. چرا که کار کردن برای رسیدن به هدفی که آن را دوست داریم به ما انگیزه می‌دهد و دست‌یابی به نتیجه را نیز با اهمیت‌تر می‌کند. ما از کار و از نزدیک شدن به هدف لذت می‌بریم.عامل دیگری که کتاب بر آن تاکید می‌کند یک‌دلی (Empathy) است. یک‌دلی در دو نوع یک‌دلی شناختی (Cognitive Empathy) و یک‌دلی احساسی (Emotional Empathy)‌وجود دارد. یک‌دلی شناختی همان چیزی است که به ما کمک می‌کند خود را جای دیگران بگذاریم و آن‌ها را درک کنیم. این، چیزی است که بیماران روانی نیز از آن برخوردار هستند. آنان اگر کسی را ببینند که معشوقش درگذشته، می‌توانند اندوه او را ببینند و دریابند که او ناراحت است اما از سوی دیگر احساس او را حس نمی‌کنند. به همین دلیل است که می‌توانند دیگران را بازی‌چه کنند و از آن‌ها استفاده‌ی ابزاری کنند.

خلاصه‌ی کتاب تمرکز این‌که نویسنده سه‌جور تمرکز را بر می‌شمرد. ۱-تمرکز درونی ۲-تمرکز بیرونی و ۳-توجه به دیگران. درباره‌ی اهمیت و کارکرد هرکدام از این سه نوع توضیح می‌دهد و متذکر می‌شود که تمرکز داشتن کارآیی ما را بالاتر می‌برد و توانایی‌مان برای موفق شدن را بیش‌تر می‌کند. زندگی‌ای که در آن توجه ما به خودمان، دیگران و محیط است، هم زندگی روزمره‌ی ما را بهتر می‌کند و هم آینده‌ی ما را.

علاوه بر این توجه و تمرکز در سطح سازمانی نیز اهمیت بسیاری دارد چون رهبر سازمان باید هم خود دارای تمرکز باشد و هم تمرکز گروهش را به سمت چیزی که هدف سازمان است معطوف کند.

علی‌رغم همه‌ی این فواید تمرکز، نویسنده توصیه می‌کند گاهی اوقات نیز تمرکز خود را از همه‌چیز برداریم. به حواس‌مان استراحت دهیم و اجازه دهیم سیالانه حرکت کند. این کار نتایج خوبی هم به‌همراه خواهد داشت و باعث می‌شود به چیزهایی دست یابیم که هنگام تمرکز امکان دست‌یابی به آن را نداشتیم.

پیشنهاد می کنم مطالعه این کتاب را از دست ندهید، آموزه های زیادی برایتان به همراه خواهد داشد.

 

معرفی کتاب قدرت عادت

کتاب قدرت عادت

کتاب قدرت عادت

بعد از مدت ها تصمیم دارم شما رو با کتابی خوبی خارج از سرزمین رمان ‌و داستان آشنا کنم، این اثر علمی در ارتباط با عادت هاست، عنوان می کند عادت ها تا چه اندازه در زندگی ما تاثیر دارند و چگونه می تونیم عادات مفید و مثبت در خودمون پرورش بدیم و یا عادات منفی رو از خودمون دور کنیم و به جرائت می توان گفت به شرط درک صحیح می تواند راه و رسم زندگی هر فردی را تغییر دهد.

#قدرت_عادت (The_Power_of_Habit#)، به پرسش و چرایی درباره کارهای مختلف که افراد در زندگی خود انجام می دهند، می پردازد و با شناسایی زمینه های ایجاد عادت های مثبت و منفی در #زندگی، روشی برای تغییر آنها ارائه می نماید.

به صورت کلی طبق گفته کتاب هر عادت سه بخش داره: سرنخ، روتین و پاداش. برای پرورش عادات مثبت و هم چنین از بین بردن عادات منفی حیاتیه که بتونیم سرنخ رو که باعث میشه مغز ما به صورت خودکار فرآیندی رو به عنوان عادت انجام بده به خوبی شناسایی کنیم. کتاب برای اثبات ادعاهاش پر است از آزمایشات مختلف علمی که در این زمینه انجام گرفته و هم چنین داستان هایی از کسب و کارهایی که موفق شدند با پرورش
عادات مثبت در سازمان و یا استفاده از عادات مشتری هاشون سود کلانی به دست بیارن.
به زبان ساده این کتاب عنوان می کند انسان‌ها کارهایشان را به وسیله قدرت اراده آغاز می کنند، عملکرد اراده شبیه عملکرد یک ماهیچه در بدن است و همان طور که یک که ماهیچه پس از انجام فعالیت از قدرتش کاسته می شود ، اراده شما هم بعد از مقداری فعالیت خسته شده و از ادامه کار باز می ایستد و این دلیل انجام ناقص خیلی از کارها و فعالیت هاست مانند ورزش.
راهکار ؟ شما باید باقدرت اراده فعالیت را شروع کرده و آن را با قدرت عادت تبدیل به یک فعالیت کامل کنید و این راهکار تمام انسان‌های موفق با پشتکار بالاست، انیشتن را در نظر بگیرید ایشون با تکیه به قدرت عادت تونست تمام این ایده و اختراعات رو به سر انجام برسونه و پس متوجه شدیم پشتکاراز همین قدرت عادت سرچشمه میگیره
مثال های مثبت ومنفی زیادی در رفتار ما وجود دارد، مثل سیگار کشیدن یا ورزش کردن که میتونیم با تکیه بر این موضوع اون ها را نهادینه یا رفع کنیم
دانستن بیشتر منوط به مطالعه این کتاب هست و من شدیدا به شما توصیه می کنم.#کسب_کار #حسین_نوروزی
‏‎#کتاب_بخوانیم#کتابخوانی#کتابدونی#مطالعه#معرفی_کتاب#پیشنهاد_کتاب#کتاب_خوب#کتاب_خوب_بخوانیم
#bookshelf#book#bookme#bookish#bookworm#bookwithme#reading#booktime#hossein_norouzi
#عکاسی #طراحی
#Photography #design #biz

img_1718.jpg

‎معرفی_کتاب #پنج_نقطه_قوت_برتر خود را بشناسید یا #استعداد یأب #کلیفتون #نوشته #تام_راث

#معرفی_کتاب #پنج_نقطه_قوت_برتر خود را بشناسید یا #استعداد یأب #کلیفتون #نوشته #تام_راث

مدتی بنا داشتم در حوزه استعداد یابی به خصوص کتاب استعدادیابی کلیفتون مطلبی ارایه کنم تا امروز این مهم میسر نشد، اهمیت استعداد یابی فردی بر هیچ کس پوشیده نیست اما قرار گرفتن در مسیر درست خود داستانی است پیچیده و در خور تامل، با توجه به طَی کردن این مسیر در طول زندگی خودم تصمیم دارم این تجربه را با شما به اشتراک بگذارم.

بیشتر افراد درباره توانمندی های خود و آگاهی ندارند و نمی توانند آن توانمندی ها را توصیف کنند، والدین به جای تمرکز بر توانمندی های برتر فرزند خود بر نقاط ضعف آنها تمرکز می کنند ولی واقعیت این چنین نیست کلید رشد انسان این است که خود را براساس آنچه که هست پرورش دهد و اگر انرژی خود را بر روی کارهایی که می توانیم، صرف کنیم فرصت های زیادی به وجود خواهد آمد

لازم است درک کنید شما نمی توانید به هرکسی که می خواهید تبدیل بشوید، فقط می توانید در آنچه که هستید پیشرفت های زیادی کنید

لازم میدانم این نکته را یاد آور شوم که این اثربیش از آنکه به یک منبع آموزشی نزدیک باشد، به یک کاتالوگ علمی نزدیک است و برای استفاده این ابزار عملی باید با دوره های حرفه ترکیب کند.

کتاب نتیجه تعامل پدر #روانشناسی نقاط قوت، پروفسور دونالد اَ کلیفتون همراه با تام راث و گروهی از دانشمندان #گالوپ می باشد که باهدف درک و شناخت بهتر توانایی ها و تمرکز جهت رشد انها تهیه گردید.

دو بخش دارد: بخش اول که به عنوان مقدمه و بخش دوم ٣۴ توانایی بارز را معرفی می کند

اصولی که نویسنده به انها می پردازد:

– پیمودن سخت ترین راه هدف اکثریت برنامه های آموزشی است. راهی که اغلب برای آن ساخته نشده ایم یا توانایی آن را نداریم

– تسلط و فائق آمدن بر نقاط ضعف به یکی از بخش های مهم ساختار #فرهنگی ما تبدیل شده است

این کار پیمودن سخت ترین راه برای موفقیت است

– ضرب المثل نادرستی میگوید: “اگر به اندازه کافی تلاش کنی، میتوانی به هر کسی که می خواهی تبدیل شوی”این صحبت باعث رشد ما نخواهد شد

– بیشتر افراد #موفق با استعدادهای برتر خود کارشان را شروع کرده اند

و در نهایت فرمول زیر ارایه می شود: استعداد × سرمایه گذاری = توانمندی (نقطه قوت)

پی نوشت : این درس بزرگ را از معلم خوبم جناب مهرانی اموختم و همین جا مجددا از ایشان سپاسگزاری می نمایم

#حسین_نوروزی

‏‎#کتاب_بخوانیم#کتابخوانی#مطالعه#پیشنهاد_کتاب#کتاب_خوب#کتاب_خوب_بخوانیم #مدیریت

‏#hossein_norouzi

#عکاسی #طراحی

#Photography #design

img_0644.jpg

سالی که گذشت، سالی که پیش روست، کوله پشتی ٩۶ حسین نوروزی

سالی که گذشت، سالی که پیش روست، کوله پشتی ٩۶ حسین نوروزی

 سال نو شمسی رو تبریک میگم، امیدوارم در این سال شادی یار همیشگی و سلامتی جزء جدا نشدنی زندگیتان باشد. خدا روشکر صفحات اجتماعی مختلف دوستان رو که چک میکنم پر از نو شدن و سراسر زندگیست.
امیر عزیز دوست و استاد عزیزم چند سالی هست کمپینی به نام کوله پشتی راه اندازی کرده که شما را ترغیب به مرور دستاوردهای گذشته و برنامه ریزی و تعیین هدف برای اینده می کند، که به نظر من این کار بسیار ارزشمند و قابل توجه است، من هم شما را دعوت میکنم در این کمپین همراه ما باشید.

امیر میگه تو زندگی یه کوله پشتی نامرئی داریم که همیشه همراهمون هست، توی این کوله پشتی دارایی مثبت و منفی می گذاریم و این دارایی ها هست که کیفیت زندگی ما را مشخص می کند. این دارایی ها شامل خاطرات، ارتباطات، تجربیات، احساسات میشه که ما در موقعیت های آینده کمک میکنه، باید یادمون باشه که کوله پشتی محدوده ونمیشه همه چیز رو با خودمون به سال بعد ببریم، این دارایی های همراه ما میتونه خاطرات و تجربیات شیرین و یا احساسات بد و منفی باشه که وزن کوله تعیین می شود و این وزن باعث کند شدن سرعت ما در زندگی می شود، پس باید دقت کنیم.

نوروز وقت بسیار مناسبی که بررسی کنیم که چی تو کوله داریم و برای سال جدید چی حمل می کنیم. آیا این چیزها کمک می کند؟ آیا راه درست و در سال گذشته رفتیم و آیا امسال آن مسیر را ادامه می دهیم.

در این کمپین شما باید به چند سوال پاسخ دهید، که به وأنها اشاره میکنم: 

۱- شما چه تجربیاتی از سال گذشته در این کوله پشتی قرار خواهید داد و در سال جدید نیز از همان استفاده خواهید کرد تا در زندگی موفق تر شوید.

۲- چه چیزی را از کوله تون خارج می کنید. چون هر چه این کوله سنگین تر باشد سرعت رشد و پیشرفت شما را کمتر می کند و خسته می شوید. پس چیزهایی که حملشون ارزش ندارد

۳- چه فرد یا افرادی را ملاقات کردید که تاثیرگذار بوده اند. آنها باعث شدن شما حس بهتری داشتید و می تواند به رشد و پیشرفت شما کمک کند.

۴- سنبل یا المان الهام بخش شما چیست؟ این می تونه یک شعر باشد، یا یه تصویر که وقتی نگاهش می کنید به شما انگیزه می دهد و شما را در رسیدن به هدف هدایت می کند.

ارزش این کار به اشتراک گذاری مطالب و آموختن از دیگران. این کمپ یادگیری بسیار تاثیرگذارتر از یادگیری های کلاسیک است. و این جوری می توانیم به رشد خودمون و جامعه مون کمک کنیم.

امیدوارم با این بهانه بتوانیم در سال جدید زندگی با کیفیت تری کنار عزیزانمون داشته باشیم.

سعی کردم توضیحات کاملی برای راهنمایی ارائه کنم، تا دچار سردرگمی نشوید:

اصلا دوست ندارم به خوبی و بدی اون سال گذشته اشاره کنم. پس مستقیم میرم به سراغ سوالات ، کوله پشتی من در سال ۹۶ به شرح زیر خواهد بود:

 

رویاهای من در سال گذشته:

– دستیابی به بالاترین جایزه ملی حوزه تخصصی (طراحی وب سایت )، راضی هستم چون برنده ۴ جایزه و یک کاندیداتوری در سطح ملی شدم

– به ثمر رساندن انجمن خیریه دوباره زندگی ( به ان دست یافتم)

– خلق برند شخصی ( عملی شد)

– ترجمه کتاب ( توانستم کتاب ٣٧ نکته موفقیت کار افرینان خودساخته را ترجمه کنم و کتابی دیگر را در دست ترجمه دارم)

– راه اندازی مجدد استدیو ( عملی شد، توانستم أستدیو دنون گرافیک را با استدیو یونیون پیوند دهم، و ان را به ثمر رسانم)

رویای من در سال جدید:

– گسترش و پرورش داشته هایم
مهمترین تجارب سال گذشته:

– مطالعه، تفکر، برنامه ریزی

در میان مسائل و مشکلات روزمره زندگی گاهی اوقات بایستی دست از تکاپو برداریم، به عقب نگاه کنیم و دوباره از نو شروع کنیم، کاری بسیار دشوار ولی موثر است و می تواند کمک شایانی به زندگی شما کند. مطالعه تخصصی و ازاد هر دو کمک شایانی در سال گذشته به من کرد و تصمیم گرفته ام در سال جدید به وسیله ابزار های الکترونیک و روشهای نوین مطالعه کیفیت این بخش زندگی ام را افزایش دهم. 

– سال گذشته حدی از استاندارد زندگی شخصی را امتحان کردم، بسیار مفید واقع شد، در سال جدید آن را گسترش خواهم داد.

– یه جاهایی میدونستم راه اشتباه هست ولی خودم را با دلایلل مختلف قانع می کردم ولی امسال سعی میکنم به جای نوجیح کردن وقانع کردن خودم، سریع راهم را تغییر دهم

– فرمول زندگی شاد = ساده کردن همه چیز (کار، ارتباط)
چه چیزی از کوله ام خارج میکنم؟

– ارتباطات زیاد ارزشی ندارد، ارتباط بایستی موثر و نزدیک باشد، پس ارتباطات بی کیفیت زندگی ام از کوله ام حذف خواهم کرد، ارتباط با گروهی که به من نزدیک هستند می تواند شادی هایم را دوچندان و غم هایم را نصف کند.

– خارج کردن کلمه موفقیت از کوله ام، واژه ای که این روزها بر سر زبان همه است، شاید بتوان گفت غلط مصطلح جوامع باشد، من آن را با رضایت جایگزین خواهم کرد تا از ندگی لذت بیشتری ببرم

– در سال های گذشته توانستم اثرات قضاوت دیگران را در مورد خودم از دست بدهم و زندگی را آن طور که دوست دارم و لذت می برم بازی کنم، خوشبختانه به اندازه انسانها راه برای درست زندگی کردن و رسیدن به رضایت درونی وجود دارد و ما مجبور به تقلید از زندگی دیگران نیستیم.
شعری که همیشه الهام بخش من در زندگی ام بوده و خواهد بود را هم امسال همراه خودم خواهم کرد:

دشمنِ خانگی از خصمِ برونی بَترست

‎بیشتر شکوه‌ی یوسف ز برادر باشد

صائب چه اعتبار به اخوان روزگار

یوسف به ریسمان برادر به چاه شد

جمع بندی :

این جمله از استیو جابز را باید سرلوحه زندگیمان قرار دهیم هر روز از خودت بپرس اگر امروز آخرین روز زندگیت باشه همین کاری که هست رو انجام میدی؟

امروز میدانم برای رشد و شکوفایی بیشترم در سال جدید نیاز به جسارت بیشتر و استرس کمتر دارم، رضا بهرامی عزیز از دوستان قدیمی ام بسیار زیبا اشاره می کنه: «خوب و از ته دل مبارزه کن! مهم نیست که بعدش چه اتفاقی خواهد افتاد … تو راضی خواهی بود».

در انتها از دوستانم میخواهم که با شرکت در این کمپین ابتدا خود و در مرحله بعدی دوستانی همچون من را در رسیدن هر چه بیشتر رضایت درونی راهنمایی کنند. 

پی نوشت:

پیشنهاد میکنم حتما به وب سایت امیر سر بزنید این باعث میشه دید بهتر و بازتری برای کوله پشتیتون داشته باشید